Vivienne Westwood visada buvo viena iš 3-ų mano mėgstamiausių dizainerių, apie jos kūrybą ruošiau ne vieną darbą studijų metu, o ji pati vis dar suteikia neblėstantį įkvėpimą kurti. Apie tokią ryškią ir išskirtinę asmenybę išties sunku rašyti trumpai, bet pasistengiau sujungti kelis labiausiai įsimintinus jos gyvenimo etapus.
VIVIENNE WESTWOOD - karjeros pradžia
Drąsi, provokuojanti ir ryški - būtent taip pasaulis atsimins išskirtinę mados ikoną Vivienne Westwood, palikusią mus gruodžio 29-tą dieną. Novatoriška Britanijos dizainerė aukštąją madą supažindino su pankų judėjimu ir sukūrė nesuskaičiuojamą kiekį unikalių įvaizdžių, kurie per amžius pavergė gerbėjų širdis. Maištinga ir jaunatviška kūrėja savo darbais ne tik puošė, bet ir siekė atkreipti dėmesį į įvairias pasaulines/politines problemas - klimato kaitą, mados daroma žalą, diskriminaciją ir kt.
Nors rodos aktualumo nepraradusi nuo pat 70-ųjų, Vivienne ne visada tikėjusi savo ateitimi. Užaugusi kaime, paprastoje šeimoje, septyniolikos įstojo mokytis į prestižinę Harrow menų mokyklą (dabar - Westminster School of Arts) po pirmo semestro ją metė, supratusi, kad menas nėra itin pelninga sritis, tad ji negalės padėti savo šeimai. Vėliau pradėjusi studijuoti, norėdama tapti pradinių klasių mokytoja, tačiau noro kurti niekada neprarado. Westwood dienomis buvusi mokytoja, o vakarais namuose kūrusi papuošalus, kuriuos savaitgaliais pardavinėjusi Portobello turguje.
Busimos dizainerės gyvenimas tekėjo įprasta vaga, ilgainiui ji ištekėjo už fabriko darbininko D. Westwood, su kuriuo susilaukė pirmagimio. Tačiau 3 metus trukusią santuoką Vivienne nutraukė sutikusi ekscentriškąjį, 5 metais jaunesnį, Malcolm McLaren, kuris savo kūrybiškumu sužadino jos norą pasinerti į mados pasaulį ir mesti mokytojos darbą. Duetas įkūrė butiką, kurio pavadinimas daug kartų keitėsi - Let It Rock, Too Fast To Live, Too Young To Die, SEX, Sex And Seditionaries, World's End. Jame buvo prekiaujama įvairiais Vivienne kurtais drabužiais, kurie piktino visuomenę - nebuvo vengiama seksualių fetišo elementų ar kitų provokuojančių motyvų. Vieni populiariausių ir labiausiai atpažįstamų gaminių yra marškinėliai su karalienės Elžbietos II atvaizdu, kur jos lūpos yra pervertos žiogeliu, o šalia matomas užrašas "God save the Queen".
Pankai ir Sex Pistols
Besiformuojantis pankų judėjimas tapo tikra atgaiva, kurią daugelis drąsiai vadino revoliucija, negrįžtamai pakeitusia nusistovėjusį mados veidą. Subkultūros siekis buvo sudrumsti ramybę, kurioje dominavo pasitempę Teddy Boys (vyravęs stilius), šokiruoti ir leistis į tikrą saviraišką. 70-ųjų pankus geriausiai reprezentavo grupė "Sex Pistols", kuriuos ir rengė Vivienne. Drabužiai atspindėjo vyraujančią anarchiją, siekiant išprovokuoti visuomenės reakciją, juose buvo vaizduojamos svastikos, taip pat, buvo dėvimi fetišų elementai, žiogeliai, kompromituojantys užrašai.Grupės nariai dažnai įsiveldavo į įvairius skandalus, maištavo bei svaiginosi, o jų muzika buvo vertinama itin blogai, vadinama tiesiog triukšmu.
Savarankiška kūrėja
Nors Vivienne ir Malcolm rodėsi puikiai papildantys vienas kitą, realybėje jų santykiai išties buvo toksiški - Malcolmas nuolat žeminęs Vivienne, teigęs, kad be jo ji būtų niekas, o ir dabar tėra tiesiog siuvėja. Laikui bėgant pora pasuko skirtingais keliais, nuo tada prasidėjo tikrasis Westwood kūrybos etapas. 1981-ais metais ji sukūrė pirmąją asmeninę kolekciją pavadinimu "Pirates", ši vis dar buvo su Malcolmo vardu. Kolekcijoje dizainerė sujungė tradicijas, transformavo įprastus drabužius, kūrė naujus siluetus ir toliau sėkmingai maištavo. 1983-ais pora oficialiai išsiskyrę ir Westwood pristatė sekančią kolekciją pavadinimu "Witches", kurios vieną iš įvaizdžių dėvėjo Madonna, padėjusi išpopuliarinti dizainerės darbą. Vėliau Westwood ėmė dirbti su Harris Tweed, kuris vėliau tapo vienu iš labiausiai atpažįstamų audinių jos kolekcijose.
Vivienne Westwood prekės ženklas vis labiau augo pakerėdamas aplinkinius savo inovatoriškumu ir drąsa. 1991-ais metais ji buvo nominuota Britų metų dizainere, o 1992-ais pati karalienė Elžbieta II suteikė Vivienne Britų imperijos ordiną, kuriuo nominuojami tik itin svarų indelį į britų visuomenę įnešę žmonės. Atsiimdama ordiną Bakingamo rūmuose, Vivienne nedėvėjo jokių apatinių, taip pritraukdama medios dėmesį. Šis poelgis sukėlė daugybę reakcijų, ji buvo kaltinama nepagarba monarchei, tačiau karalienė Elžbieta II visai neįsižeidė ir 2006-ais netgi skyrė jai aukštesnį ponios titulą (angl. dame).
1993-ais metais žiemos kolekcijos pristatyme žengusi super modelis Naomi Campbell nukrito ant podiumo dėl nepatogių pėdkelnių, o jos nuotraukos žaibiškai apskriejo medią, dar labiau pritraukdamos dėmesį prie Westwood prekės ženklo. Vėliau Naomi buvo prašoma kitų mados namų pakartoti šį atvejį, tačiau modelis nuolat atsisakydavo, paversdama šį nukritimą ikonišku. Kitas itin įsimintinas Vivienne podiumo pasirodymas - super modelis Kate Moss žengė podiumu valgydama ledus ir vilkėdama tik sijoną, vaizduojama kaip paskutinė Prancūzijos karalienė Marie Antoinette. Vivienne žinojo, kad tą vakarą visų akis bus nukreiptos į Kate ir ji pasirinko ne tik jos pilnai neaprengti, o dar ir paversti politiniu pareiškimu.
Aktyvizmas
Tolimesnėje kūryboje Vivienne savo balsą naudojo atkreipdama dėmesį į visuomenines problemas - klimato kaitą, žmogaus teisės ir daugybę kitų. Ji ne tik rengė protestus ant podiumo, bet ir ėjo į gatves, taip pat, skatino atsakingą vartojimą, drabužių perdirbimą, pati kūrė kolekcijas iš ekologiškų ir natūralių audinių. Šios tvarumo iniciatyvos įrodė, kad galima išlikti menišku ir atsakingu. Jos pačios žodžiais - the future is quality, not quantity (liet. ateitis yra kokybė, ne kiekybė).
Iki pat paskutinių gyvenimo dienų Vivienne Westwood buvo ištikima savo įsitikinimams, o jos mados namai išliko aktualūs dėl savo nebijojimo keistis ir priimti naujus iššūkius.
Ačiū, kad skaitėte! Pasidalinkite savo nuomonę apie Vivienne Westwood - ko, jūsų manymu, svarbaus nepaminėjau?