Kaip rengiasi turtingi žmonės?
Old money, new money, quiet luxury ar stealth wealth - susipažinkite su visais (biudžetiniais) turtuoliais ir jų stiliaus ypatybėmis
Įžanga
Nuolatinėje kovoje tarp to, kas madinga ir kas ne, neįmanoma išrinkti vieno nugalėtojo. Šiai dienai turime neįprastai daug įvairiausių stilių šalininkų, kurie ne tik traukia akį unikaliais deriniais, bet ir spinduliuoja nuoširdžia charizma.
Kaip ten bebūtų, mada visada buvo pasaulinių įvykių atspindys. Pandemijos sukaustyti žmonės pamilo maksimalizmą - namus ėmė puošti sodriomis spalvomis, juos jaukindami eklektiškomis interjero detalėmis bei drąsiais raštais, taip pat, nebeieškojo progų dėvėti mylimiausius drabužius ar aksesuarus. Kuriama pakili namų atmosfera tapo it pabėgimas nuo spaudžiančios monotonijos.
Gyvenimui po truputį grįžtant į senas vėžes šie dalykai ėmė keistis - vėl vis dažniau sutinkame neutralius tonus tiek namuose, tiek įvaizdyje. Nuo visuomeninio triukšmo pavargę žmonės namus puošia ramiomis spalvomis, o patys velkasi klasikai priskiriamus drabužius. Panašu, kad kurį laiką šlove besimėgavęs maksimalizmas traukiasi ir savo vietą užleidžia santūriajam minimalizmui.
Grįžkime trumpam į audringus 2000-uosius, kurie priminė vieną didelį vakarėlį, dėl kurio nuolat skundžiasi kaimynai. Čia žmonių dėmesiu mėgaujasi žinomi vardai, o jų aprangos akina blizgučiais, prabangiais prekių ženklais ar net auksu.
Bet staiga vakarėlio muzika nutyla ir per vieną naktį viskas apsiverčia aukštyn kojom.
2008-aisiais Amerikos televizija suskubo pranešti netikėtą žinią - globalinė finansų bendrovė Lehman Brothers bankrutuoja. Prieš paskelbiant bankrotą Lehman buvo ketvirtas pagal dydį investicinis bankas Jungtinėse Valstijose turintis apie 25 000 darbuotojų visame pasaulyje. Tai buvo finansų krizės pradžia, kuri išplito visame pasaulyje, įskaitant ir Lietuvą.
Lietuvos ekonomika iki nuosmukio sparčiai augo dėl statybų ir nekilnojamojo turto bumo, tačiau recesijos metu šalies BVP 2009 m. sumažėjo net 14,8 proc. – tai buvo vienas didžiausių nuosmukių visoje Europos Sąjungoje. Taip pat, itin išaugo nedarbo lygis ir 2010 m. pasiekė aukščiausią viršūnę – daugiau nei 17 proc.
Kol žemesnės klasės žmonės kentėjo nuo nepritekliaus ir bedarbystės, viso pasaulio turtingieji savo gyvenimo įpročių nekeitė - statistika rodo, kad prabangių prekių ženklų paklausa išliko kone ta pati, tačiau pasirinkimai tapo kiek santūresni. 2008-aisiais metais ant podiumo dominavo juoda, pilka bei balta spalvos, žmonės nebenorėjo demonstruoti žinomų dizainerių logotipų, kadangi jų puikybė iššaukdavo didelį (ir suprantamą) visuomenės nepasitenkinimą.
Net ir sudėtingu ekonominiu periodu žmonės siekė išlikti stilingi - norėjo rengtis pigiai, tačiau atrodyti prabangiai. Įsigalėjo high-low tendencija, kuomet įvairūs mados žurnalai teikė pasiūlymus, kaip derinti dizainerių drabužius su greitosios mados siūlomu asortimentu, išpopuliarėjo dėvėtų drabužių parduotuvės.
Didieji prekių ženklai, pvz., coca-cola ar pepsi, ėmė keisti pompastiškus logotipus į minimalistinius, įmonės darė rebranding’us - spalvos nyko, mažėjo ekstravagancijos, dizainai tapo paprastesni. Visi šie veiksniai atspindėjo vyraujančią ekonominę situaciją.
Šių dienų situacija
Panašu, kad dabartinę ekonominę situaciją galima pavadinti pending recession. Žmonėms darosi vis sunkiau pragyventi dėl nuolatos kylančių maisto bei buitinių prekių kainų, taip pat, smarkiai pakilo nuomos bei nekilnojamo turto kainos, kurios tampa vis labiau neįkandamos šiuolaikiniam žmogui.
Susidariusi politinė situacija bei vykstantis karas kelia įtampą, žmonių susipriešinimą bei nepasitikėjimą, o kur dar papildomi mūsų šalies (čekučių) skandalai ir kiti nesklandumai. Žmonės tampa vis piktesni, nusivylę ir dar labiau pavargę.
Kova už moterų teises, karas bei ekonominis nestabilumas atsispindi ir šių metų podiume: neužbaigtumo jausmas, asimetriški kirpimai, nelyginti, susidėvėję audiniai, taip pat, pabrėžiamas “pasirengimas” neramumų kaustomame pasaulyje - daug kišenių, laisvų rankų įrangos elementai, parašiuto dirželiai ir pan. Siluetai paprastesni, linkstantys į minimalizmo pusę.
Apie artėjančius ekonominius pokyčius signalizuoja ir neseniai nuaidėjusių apdovanojimų sezono maratonas, kuriame buvo pastebima itin mažai aksesuarų - daugybė žymių moterų dėvėjo atviras, gilių iškirpčių sukneles, kurios tiesiog prašėsi kaklo papuošalų.
Internete vis dažniau sutinkama deinfluencing tendencija - kuomet žmonės komentuoja populiarių prekių/drabužių apžvalgas, įtikinėdami, kad demonstruojami daiktai yra nereikalingi. Tai galima priskirti ne tik sąmoningesniam vartojimui, bet ir taupumui.
Taip pat, atsiranda tokios stiliaus atšakos kaip recessioncore - tai stilius, kuomet yra skatinami praktiškesni drabužių sprendimai, kūrybiškesnis požiūris į madą sudėtingais ekonominiais laikais. Utilitarinė estetika, minimalistinis dizainas ir “mažiau yra daugiau” filosofija - didesnės rankinės, mažiau aksesuarų, skatinamas outfit repeating (liet. drabužių kartojimas) taip pat androgeniška išvaizda, netvarkingos šukuosenos bei makiažas.
Turtingųjų estetika
Sparčiai populiarėjanti ir vis dažniau soc.tinkluose sutinkama turtingųjų estetika išskiria kelis pagrindinius buzz words - quiet luxury, stealth wealth ir old/new money. Aptarkime:
Quiet luxury - pagrindinis dėmesys yra skiriamas sąmoningam apsipirkimui, dėvimi investiciniai drabužiai, vyrauja minimalizmas. Pats pavadinimas “quiet” (liet.tylus) kalba už save - jame pabrėžiamas santūresnis ir minimalistinis požiūris į prabangą, daugiausia dėmesio skiriant subtilioms detalėms, nepriekaištingam pasiuvimui ir dailioms medžiagoms, nedemonstruojami jokie logotipai ar kiti prabangos prekę identifikuojantys elementai.
Aksesuarai vaidina svarbų vaidmenį šiuose stiliuose - dailūs papuošalai, kokybiškos odos dirbiniai ir skoningi aksesuarai yra kruopščiai atrinkti, kad bendrą vaizdą papildytų subtilia elegancija.
Vogue straipsnių autorės Laura Jackson ir Joy Montgomery apie Quiet luxury atsiliepia taip:
Quiet luxury stilius yra it nežymus prisilietimas prie tikrosios prabangos. Šis yra mažiau griežtas nei minimalizmas, tačiau labiau išpuoselėtas nei “norm-core”. <…> tai tarsi aplamdyta Hermes rankinė ar Max Mara investicinis paltas dėvimas kartu su senais vintažiniais džinsais.
Stealth wealth ir quiet luxury yra susijusios sąvokos, tačiau visgi turi šiek tiek kitokią konotaciją - stealth wealth kalba apie sąmoningą pasirinkimą išlaikyti niekuo neišsiskiriantį įvaizdį, turint didelių finansinių išteklių. Stiliaus šalininkai renkasi diskretiškesnį gyvenimo būdą, vengdami demonstratyvių prabangos prekių, nesipuikuoja savo turtais ir prisistato gyvenantys žemiau savo galimybių.
Redaktorė Eva Wiseman apibūdina stealth wealth:
Stealth Wealth - tai pavadinimas duotas drabužiams, kuriuos dėvi ypač turtingi - prabangios tamsiai mėlynos ar pilkos vilnos, oversize paltai ir mažyčiai rankinukai, taip pat, dominuojanti balta spalva yra tokia balta, jog panašėja į mėlyną; tūkstančiai rusvos spalvos atspalvių, visas karavanas jų! Paletė, kuri išduoda skonį. Prekių ženklai ir logotipai paslėpti įvairiomis koduotėmis - protingai paslėpta siūlė gaminio apačioje ar megztinis pagamintas iš kašmyro.
Old money - tai interneto estetika, romantizuojanti Country Club aprangos detales, svajojanti apie Riviera stiliaus atostogas, o įkvėpimo besisemianti iš privačių mokyklų uniformų, Ralph Lauren mados namų vintažo bei senojo Holivudo ikonų, tokių kaip Grace Kelly ar Audrey Hepburn. Dažniausiai sutinkami stiliaus elementai yra old-school teniso aprangos, galvos apdangalai/skarelės, balti kostiumai.
Stilių apraiškos populiariuose serialuose
Quiet luxury ir stealth wealth stiliai turėtų reprezentuoti kaip iš tiesų rengiasi turtingi žmonės, o tai populiarėja kaip reiškinys daugiausia dėl Gwyneth Paltrow pademonstruoto stiliaus teismo salėje ir įvairių televizijos laidų žiūrimumo.
Populiaraus serialo “Succession” stiliaus ikonos – tai būrys išlepintų milijardierių, kurie nori sugniuždyti savo šeimos narius siekdami profesinių pasiekimų. Jie niekuo neišsiskiria, nesipuošia, verčiau skęsta rusvuose atspalviuose, pilkuose megztiniuose ir kašmyro antklodėse. Kiekvieno personažo aprangoje yra užkoduota jo ekonominė padėtis.
Pvz., galia ir išvaizda apsėsta personažo Roy šeima dėvi brangiausius, tačiau nuobodžiausius drabužius seriale. Jų įpedinis Kendall Roy žinomas nuolat dėvintis kiek juokingą beisbolo kepuraitę, kuri yra pagaminta iš itališko kašmyro, besislepianti po Loro Piano vardu ir kainuojanti $625.
Serialo kostiumų dizainerė Michelle Matland teigia:
Kiekvienas žmogus, skirtingais būdais, per drabužį stengiasi atkreipti į save dėmesį - mes pateikiame save taip, kaip norime, kad mus matytų kiti.
Įdomu ir tai, kad serialo kūrėjai per drabužius meistriškai perteikia ir įvairias emocijas, pvz., Tom Wambsgans nesąmoningai atskleidžia savo nesaugumo būseną su per daug išpuoselėta apranga - jo kaklaraištis priderintas prie švarko kišenių, batai šiek tiek blizgesni, nei įprastai.
Quiet luxury mentalitetas pademonstruojamas vienai iš personažų pasirodžius su iki skausmo pažįstama Burberry rankine, kurią išjuokia turtingieji, sakydami, kad ji atrodo itin pigiai.
Inventing Anna
Realiais išgyvenimais paremtas serialas, kuriame pasakojama apie Anna Delvey (Anna Sorokin) - rusijoje gimusią moterį, kuri išgarsėjo dėl dalyvavimo didelio atgarsio sulaukusioje aferoje Niujorke. Ji apsimetė kaip turtinga Vokietijos paveldėtoja ir bandė įsiskverbti į elito socialinius sluoksnius, apsistodama prabangiuose viešbučiuose, pietaujant prabangiuose restoranuose ir bendraudama su įtakingais asmenimis. Delvey tvirtino turinti didžiulį turtą ir prisistatė kaip sėkminga verslininkė, planuojanti įkurti išskirtinį meno fondą.
Seriale Anna buvo vaizduojama kur kas geriau apsirengusi, nei tą darydavo realiame gyvenime - ji dažnai rinkdavosi juodas sukneles (little black dress), odines striukes bei tarpusavyje nederančius aksesuarus. Laisvalaikiu mėgdavo dėvėti Supreme džemperius, sportines tampres bei sportinę avalynę.
Jos aksesuarų kolekcija priminė dar vieną “must have” sąrašiuką - ji rinkosi daugiausiai parduodamus papuošalus, vietoj to, kad pademonstruotų savo asmeninį stiliaus pojūtį, t.y., Celine akiniai, Rimowa lagaminas, Gucci sandalai. Sakoma, kad Annos sukurtas (neskoningas) įvaizdis leido susidaryti įspūdį, kad ji *tokia* turtinga, jog gali sau leisti atrodyti pigiai ir nerūpestingai, o tai krenta po stealth wealth stiliaus kategorija.
Old money stiliaus istorija
Norint pilnai suprasti old money estetiką, privalome susipažinti su jos atsiradimo šaknimis.
Įdomiausia yra tai, jog ilgus metus ypatingai turtingi žmonės mėgdavo demonstruoti savo statusą prabangiomis prekėmis, tačiau viskas pasikeitė po industrijos revoliucijos, kuri leido kylančiai buržuazijos klasei uždirbti dar daugiau pinigų nei senoji bajorija. Čia ir atsiranda old - new money pavadinimai.
Amerikiečių ekonomistas ir sociologas, Thorstein Veblen, sukūrė terminą conspicuous consumption, norėdamas iliustruoti kas vyko 1899-aisiais, teigdamas, kad modernieji turtuoliai (new money) demonstruoja savo ekstravagantišką išlaidavimą tam, kad taptų lygūs su senaisiais turtuoliais (old money). Senoji turtuolių grupė norėdama atsiskirti nuo naujokų ėmė demonstruoti geresnį skonį madoje, vietoj to, kad tiesiog puikuotusi prekių ženklų logotipais ir pan. Taigi, įpratę šluoti viską, kas šaukia prabanga, šiems teko mokytis reikšti savo intelektualumą skonio ir kultūros klausimais.
Taigi, istorija mus nuneša į privačias XIX a. berniukų mokyklas Anglijoje, kuriose aukštosios klasės atstovai studijuodavo literatūrą, vietoj to, kad rinktųsi amatą pragyvenimui. Šios šeimos dažnai turėjo šimtmečių senumo palikimą ir buvo žinomos dėl savo rafinuoto skonio, elegancijos ir nusistovėjusių konvencijų laikymosi. Stiliui įtakos turėjo aukštuomenės papročiai ir lūkesčiai, kurie teikė svarbą išskirtinės ir išdailintos išvaizdos išlaikymui.
Ilgainiui ši praktika pasiekė ir Ameriką, kuomet protestantų elitas, aka old money, kūrė naujas kultūrines institucijas, norėdami atskirti save nuo augančių nouveau turtuolių, aka new money.
Nouveau riche - žmonės, kurie atėjo iš neturtingų darbininkų šeimų ir palankių darbo sąlygų dėka sugebėjo susikurti stabilų ir gerą gyvenimą. Skirtumas tas, kad new money estetika vis tik labiau siekia pademonstruoti savo naująjį statusą, tuo tarpu old money teigia, kad šie neturi niekam nieko įrodinėti - why be rich then you can be wealthy?
The Preppy
1900-ųjų pradžioje the preppy (liet.paruošiamasis) stilius buvo savotiškas statuso simbolis, kuris kilo iš turtingų šeimų vaikų, lankiusių paruošiamasias ir Ivy League1 mokyklas - iš čia ir kilo stiliaus pavadinimas.
Mokinių uniformų dalis sudarė keli privalomi elementai - Brooks Brothers marškiniai, megzti kardiganai bei mokasinai. 1930-aisiais šis stilius pasiekė ir moterų garderobą, o 1934-aisiais išleista pirmoji Lady Levi’s džinsų pora tapo pagrindiniu preppy stiliaus elementu.
1950-aisiais stilius pasiekė nepaprasto populiarumo piką ir išėjo už mokyklų bei sporto lygų ribų. Šiuo laikotarpiu preppy stiliui priskirti ir dviejų dalių kostiumai, languoti sijonai, taip pat, sukuriama sportinio prašmatnumo (sport-chic) tendencija, kuomet regbio marškinėliai imami dėvėti ir gatvėje.
1980-aisiais buvo išleistas satyrinis leidinys pavadinimu “The Preppy Handbook”, kuriame buvo parodijuojamas WASP2 gyvenimo būdas ir išjuokiamos vyraujančio stiliaus detalės. Nepaisant to, šio “vadovo” buvo parduota daugiau nei milijonas egzempliorių - žmonės ėmė masiškai nešioti languotus švarkus, per pečius rištis megztinius ir visą tai, be jokios ironijos. Staiga preppy tapo ne tik elito ženklas - Tommy Hilfiger, Calvin Klien ir Lacoste atnešė šį stilių masėms. Stiliaus ikonos - princesė Diana ir Brook Shields.
Ivy League – JAV rytinės pakrantės universitetų sporto lyga, laikoma elitine.
Tradicinis terminas “WASP” yra akronimas, kuris reiškia: baltasis anglosaksų protestantas (White Anglo-Saxon Protestant)
Sofia Richie efektas
2000-aisiais šventusi šimtmečio gimtadienį, preppy/old money estetika tapo amžina klasika, tik šįkart pasiekiama ne tik turtingųjų klasei. Nors tikrieji stiliaus šalininkai nesiekia įrodinėti savo statuso bei vengia puikavimosi, internete galima aptikti tūkstančius video su instrukcijomis kaip atrodyti turtingai; kokie drabužių deriniai signalizuoja, kad esi pasiturinti; kaip prisivilioti turtingą vyrą; kaip manifestuoti pinigus ir t.t. O frazė “ką šioje situacijoje darytų Sofia Richie?” tapo tarsi mantra jaunų merginų kasdienybėje.
Sofia Richie - interneto asmenybė, Lionel Richie dukra, socialinėje erdvėje išgarsėjusi dėl savo prabangių vestuvių su milijonieriumi Elliot Grainge. TikTok platformoje pasidalintas vestuvių įrašas tapo viral - 22.4 mln. peržiūrų, aptarinėjamas jos nuometas, makiažas, balsas, pižamos, o pati ji keliama ant pjedestalo. Get Ready with Me įrašai susilaukia ypatingo susidomėjimo - daugybė sekėjų nekantrauja sužinoti apie kiekvieną Sofios stiliaus detalę ir how to get yourself a millionair.
Vestuvių video:
Enable 3rd party cookies or use another browser
Žinoma, kad anksčiau Sofia draugavusi su kvestionuojamos reputacijos vyrais, su kuriais santykiai buvo pasmerkti, tačiau sutikusi Elliot ji akivaizdžiai pasikeitė - tapo įtakingesnė, rafinuotesnė ir įsimylėjusi stipriau, nei bet kada anksčiau. Galiausiai, ji vadinama pagrindine veikėja (main character), išstūmusi Kardashian į antrą planą.
Iš jos garderobo dingo juodi plėšyti džinsai, korsetai, vulgarūs aukštakulniai bei logotipai, dabar spintoje karaliauja sofistikuota old money estetika - baleto bateliai, tvido kostiumėliai, grindis šluojančios suknelės bei neutralūs tonai.

Enable 3rd party cookies or use another browser
Sofia tapo šių dienų old money estetikos etalonu, o milijonai sekėjų svajoja atrodyti taip, kaip ji, įskaitant ir Kylie Jenner. Panašu, kad po žymiųjų Sofios vestuvių, fanai ėmė pastebėti, kad Kylie stilius pasikeitė - ji vis dažniau pastebima dėvinti ilgas sukneles, baltus kostiumėlius, jos įvaizdis tapo labiau išlaikytas. Internete žmonės tai vadinai “Sofia effect” - ypatingai kai new money šalininkai bando prisijaukinti old money estetiką.
Kardashian šeima nuolat diktuoja įvairiausias mados tendencijas - praeitame įraše minėti jų kūno pokyčiai signalizuoja apie body positivity ir curvy eros pabaigą, o dabar ypatingai daug kalbų kelia šie neįprasti stiliaus pakitimai. Jau aptarėme, kad sudėtingu ekonominiu laikotarpiu į madą vis sugrįždavo minimalizmas, žmonės norėjo atrodyti prabangiai, bet rengtis pigiai, šitaip neišduodami savo finansinės būklės. Žvelgiant į bendrą padėtį, šių dienų podiumą, naujausias tendencijas ir žymių žmonių įvaizdžius, galime daryti prielaidą, kad minimalizmas on its way back!
Šių dienų pavyzdžiai
Apibendrinant, pagrindinis skirtumas tarp old ir new money estetikos yra tas, kad old money orientuojasi į klasiką, kai new money yra linkę į tendencijas.
Old money stilius laikomas santūresniu, labiau savimi pasitikinčiu ir rafinuotu, atsižvelgiant į ilgametes tradicijas gerai rengtis ir investuoti į kokybiškus gaminius. Tuo tarpu new money gali pasirodyti kiek įžūloki ir besipuikuojantys.
New money:
Old money:
Old money estetika šiandien pakerėjo tūkstančių Gen Z kartos širdis ne tik mada, bet įvairiais gyvenimo būdo aspektais. Šis nesenstantis stilius, kurio šaknys yra rafinuota turtingojo elito mada, vertina kokybę, o ne kiekybę, skatina sąmoningą vartojimą. Pastaraisiais metais išgyvena tikrą renesansą dėl socialinių tinklų, tokių kaip TikTok, įtakos.
Tokios mados ikonos kaip Audrey Hepburn ir princesė Diana paliko nepamirštamą pėdsaką šiame stiliuje, įkvėpdamos naują kartą pasimatuoti jo eleganciją. Old money estetika šiandien palietė ir popkultūrą – nuo podiumų iki greitosios mados parduotuvių, nuo filmų bei muzikos iki įvairių televizijos laidų.
Galima teigti, kad old money stilius atspindi nesenstančios elegancijos esmę, kuomet pirmenybė yra teikiama detalėms ir kokybiškiems audiniams. Neutrali spalvų paletė ir klasikiniai siluetai suteikia įvaizdžiui rafinuotumo, skatinant nebesivaikyti greitai prabėgančių tendencijų. Žinoma, garsių influencerių dėka, šis stilius dabar yra ta pati tendencija, tačiau nepamirškite dėl kokių aplinkybių jos susidaro.
Įkvėpimams ir pasikalbėjimams - INSTAGRAM